جزر و مد چیست

ساخت وبلاگ
چکیده : جزر و مد بالا رفتن و پايين آمدن بخش بزرگي از آب است. جزر و مدها به این دلیل ایجاد می شوند که زمین و ... با عنوان : جزر و مد چیست بخوانید :

جزر و مد بالا رفتن و پايين آمدن بخش بزرگي از آب است.

جزر و مدها به این دلیل ایجاد می شوند که زمین و ماه یکدیگر را جذب می کنند. درست مثل آهن رباها که یکدیگر را جذب می کنند.

ماه می کوشد هرچیزی که برروی زمین قرار دارد را به سوی خود بکشد تا آن را به خودش نزدیک تر کند. اما زمین قادر است همه چیز به جز آب ها را نگه دارد. از آن جایی که آب ها همیشه در حال حرکتند زمین نمی تواند آنها را نگه دارد و ماه می تواند آب ها را به سوی خودش بکشد.

 

هر روز دو جزر و مد بلند و دو جزر و مد کوتاه به وجود می آید. اقیانوس ها به طور دائم از وضعیت جزر و مد بلند به جزر و مد کوتاه حرکت می کنند و سپس به جزر و مد بلند برمی گردند. 12 ساعت و 25 دقیقه بین دو جزر و مد بلند زمان هست.

 جزر و مد صعود و سقوط دوره ای حجم بزرگی از آب است. بادها و جریانات آب موجب حرکت آب سطح می شوند و امواج را ایجاد می کنند.

 در این شرایط اثر جاذبه زمین بر ماه باعث می شود آب ها در مسیر ماه صعود کنند. صعود دیگر وقتی رخ می دهد که برخلاف وضعیت قبل، زمین هم به طرف ماه کشیده می شود.

 به این ترتیب سطح اقیانوس ها روزانه در حال نوسانند چراکه زمین، ماه و خورشید با هم در تعاملند. هنگامی که ماه به دور زمین می گردد و هنگامی که زمین و ماه هر دو به دور خورشید می گردند، ترکیب نیروهای گرانشی باعث می شود که اقیانوس های زمین بالا و پایین بروند. از آن جایی که زمین درحال گردش است، هنگامی که این اتفاق می افتد، دو جزر و مد در هر روز رخ می دهد.   

 

رابطه نیروی جاذبه خورشيد با جزر و مدها

جزر و مدهاي بهاره مخصوصاً جزر و مدهاي قوي تري هستند. البته آنها ربطي به فصل بهار ندارند. اين جزر و مدها وقتي رخ مي دهند كه زمين، خورشيد و ماه در يك راستا قرار مي گيرند. در اين حالت نيروهاي جاذبه اي ماه و خورشید با هم به جزر و مد منجر مي شوند. جزر و مدهاي بهاره در طول ماه كامل و ماه نو رخ مي دهند.

 

 

 

 

چیست,...
نویسنده : بازدید : 12 تاريخ : جمعه 3 شهريور 1396 ساعت: 20:21